Automat zmierzchowy AZH-LED 230 V

  • Napięcie: 230 V AC
  • Prąd: 10A
  • Wymiary: 51×67×26 mm
  • Próg zadziałania - regulowany: 2 ÷ 1000 Lx
  • Automat zmierzchowy AZH-LED 230 V
  • Automat zmierzchowy AZH-LED 230 V
  • Automat zmierzchowy AZH-LED 230 V
Producent: F&F
Kod produktu: 10006
Seria: AZH
Gwarancja: 2 lata
107,16 zł

Automat zmierzchowy AZH-LED 230 V

Zasilanie:                         230 V 
Maksymalne obciążenie: 10 A
Element światłoczuły:       
wbudowany
Obudowa:                       
 hermetyczna
Montaż:                            natynkowy


Automat zmierzchowy AZH-LED służy do sterowania źródłami światła LED lub innymi odbiornikami energii, które generują silne udary prądowe w momencie załączenia.

AZH-LED jest automatem zmierzchowym z wbudowanym czujnikiem światła, zamkniętym w hermetycznej obudowie i specjalnie przystosowanym do załączania oświetlenia LED. Dzięki  zastosowaniu elementu przełączającego, gwarantującego poprawną pracę przy impulsach prądowych do 160 A /20 ms oraz dodatkowym elementom odpowiedzialnym za gaszenie przepięć, automat zmierzchowy AZH-LED z powodzeniem poradzi sobie z załączeniem i wyłączeniem oświetlenia LED, które, pomimo swojej energooszczędności, generuje silne udary prądowe w momencie załączenia. Udary te niszczą klasyczne przekaźniki.

Działanie:
Automat zmierzchowy umieścić w miejscu o stałym dostępie naturalnego światła dziennego, które zmianami swej intensywności będzie powodować załączanie i wyłączanie oświetlenia. Pora załączenia
oświetlenia może być ustawiona przez użytkownika potencjometrem. Obrót w stronę "księżyca" – załączy później, obrót w stronę "słoneczka" – załączy wcześniej. Automat zmierzchowy AZH-LED posiada układ opóźniający załączenie i wyłączenie oświetlenia, niwelując w ten sposób wpływ zakłóceń (np. wyładowań atmosferycznych) na pracę automatu.

Automat zmierzchowy AZH-C 230 V

Tabela mocy:

Automat zmierzchowy AZH-C 230 V

 

schemat podłączenia AZH LED 230V

Praktyczne porady:

Maksymalny prąd obciążenia
Prąd styku podany w danych technicznych jest wartością maksymalną i może podlegać ograniczeniom. Jeśli z przedstawionych informacji wynika, że przekaźnik w urządzeniu jest niewystarczający zaleca się stosować zewnętrzny element przełączający (np. stycznik) przystosowany do przełączania dużych prądów udarowych.


Poprawność montażu
Należy zwrócić uwagę aby załączane źródło światła nie oświetlało czujnika automatu zmierzchowego. W przeciwnym wypadku prowadzić to może do przypadkowych załączeń i wyłączeń źródła światła.

Kontrola działania
W przypadku kontroli działania automatu cały automat szczelnie przykryć, np. pudełkiem tekturowym lub ciemną, grubą tkaniną. Zakrycie tylko "oczka" sondy, np. palcem jest niewystarczające,gdyż natężenie światła słonecznego jest bardzo silne i przenika do fotoelementu przez plastikową obudowę i ludzkie ciało. 

Obciążalność styków przekaźników:

Oznaczenia na urządzeniach
Wartość obciążenia styku podane na urządzeniu odnosi się do odbiorników rezystancyjnych. Dla tego typu bezindukcyjnych odbiorników parametr współczynnika mocy wynosi 1 (cosØ=1).
Załączanie obciążeń o charakterze indukcyjnym lub pojemnościowym (np. silniki, zasilacze impulsowe, itp.) prowadzi do znaczącego skrócenia trwałości styków. Np. obciążenie, dla którego cosØ=0.5 powoduje skrócenie żywotności (liczby cykli załączeń) o 20%, a dla cosØ=0,25 nawet o 50%.
    

Tabela obciążalności styków
W zależności od charakteru  podłączonego odbiornika styk można obciążyć następującymi wartościami:  

ŹRÓDŁA ŚWIATŁA

 Tabela obciążalności styków

CHARAKTER OBCIĄZENIA ODBIORNIKÓW

CHARAKTER OBCIĄZENIA ODBIORNIKÓ

Powyższe dane mają charakter orientacyjny i w dużym stopniu zależeć będą od konstrukcji konkretnego odbiornika (szczególnie dotyczy to lamp LED, lamp energooszczędnych ESL, transformatorów elektronicznych i zasilaczy impulsowych), częstotliwości załączeń oraz warunków pracy. 

Dobierając maksymalne obciążenie dla danego typu przekaźnika należy uwzględnić:    

Żarówki Rezystancja zimnej żarówki jest zwykle przynajmniej 10-12 razy mniejsza niż rezystancja pracującej żarówki. Na przykład zimna żarówka 230V/100 W ma rezystancję ok. 40 Ω co oznacza że w najbardziej niekorzystnym przypadku w momencie załączenia przez przynajmniej kilka milisekund płynie przez nią prąd o wartości ok. 5,5 A, który po rozgrzaniu żarówki maleje do znamionowej wartości ok. 0,4 A.
Halogeny Podobnie jak w przypadku zwykłej żarówki rezystancja zimniej żarówki halogenowej jest 16-20 razy mniejsza od rezystancji pracującej żarówki. Oznacza to że dla żarówki 230V/100 W w momencie załączenia żarówki może popłynąć prąd o wartości 6.5-8 A.
Silnik indukcyjny 1-fazowy (np. pompa) Prąd rozruchowy silnika może wynieść do 5-10-krotności prądu znamionowego. Dodatkowo silniki takie wyposażone są w dodatkowe kondensatory rozruchowe które jeszcze mogą zwiększyć wartość prądu rozruchowego. 
Zasilacz impulsowy (np. do oświetlenia LED) Zasilacze impulsowe znajdują się na wyposażeniu coraz większej ilości urządzeń elektrycznych, w tym między innymi w żarówkach LED, żarówkach energooszczędnych, sterownikach świetlówek. Jest to jednocześnie najgorszy możliwy typ obciążenia. Wynika to z faktu że na wejściu takich zasilaczy znajdują się kondensatory które w momencie załączenia zasilania stanowią praktycznie zwarcie – przez czas kilku milisekund mogą płynąć tam prądy o wartościach 100-200-krotnie wyższych niż znamionowe prądy takiego zasilacza. 

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

2 lata - Gwarancja udzielana przez producenta na okres 24 miesięcy.

Warunki gwarancji znajdziesz na stronie

pixel